top of page

Acerca de

Ceny samochodów używanych


Ceny samochodów używanych
 

Kupujemy albo sprzedajemy samochód lub mamy zaniżoną wycenę samochodu przez firmę ubezpieczeniową,  – jak zmierzyć się z jego wyceną ?
 

Masz problemy z kwotą odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, masz zaniżona wartość samochodu?
A może w planach jest zakup lub sprzedaż samochodu? Nie wiesz, jak zmierzyć się z jego wyceną lub wartością po szkodzie ? A może liczysz na wskazówki, które ułatwią Ci zadanie? Możliwe, że znajdziesz je w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Kiedy przydaje się wycena auta?
 

Przy wypłacie odszkodowań za szkodę zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe zaniżają wartość samochodu przed jak i po szkodzie. Dlatego konieczna jest wycena wartości samochodu przez rzeczoznawcę. Prawidłowy kosztorys naprawy lub wycena wartości samochodu uszkodzonego pozwala na dochodzenie realnej wartości odszkodowania od ubezpieczyciela. 


Wielu z nas przed sprzedażą auta ustala maksymalną cenę, która nie będzie podlegać negocjacji. Jednak nie zawsze nasze oczekiwania pokrywają się z ceną rynkową, więc jeśli nie chcemy narazić się na zbyt długą sprzedaż, czy nawet na brak chętnych, to lepiej rozważniej podejść do tego zagadnienia. Musimy liczyć się z tym, że rynek samochodów używanych jest bardzo dynamiczny, a to oznacza, że ceny tego typu pojazdów również zmieniają w zawrotnym tempie. Nawet jeśli na początku miesiąca ceny samochodów używanych były wyższe, to nie oznacza, że pod koniec nadal będą takie same. 


Zależy to od wielu różnych czynników, w tym również od światowych trendów. Dlatego tak ważne jest, aby nie działać pod wpływem impulsu i nie podawać swojej ceny przed ustaleniem, jaka jest wartość rynkowa pojazdu. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek, a dokładniej mówiąc problemów ze sprzedażą danego auta. Poza tym wcześniejsze określenie wartości rynkowej pojazdu, który chcemy sprzedać, może sprawić, że unikniemy też strat. Niektórzy z nas starają się sprzedać swoje auto jak najszybciej i nie biorą pod uwagę, że wartość rynkowa samochodu może być znacznie wyższa. 
 

Jeśli zatem będziemy działać bez zastanowienia, to ostatecznie możemy stracić na wartości swojego pojazdu, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego wycena samochodu przyda nam się zarówno wtedy, gdy mamy w planach szybką sprzedaż, jak i wtedy, gdy nie chcemy stracić na transakcji.

Wycena samochodu używanego – jakie mamy możliwości?
 

Na początek możemy postawić na wsparcie znajomych, czy przyjaciół, zwłaszcza że nie brakuje osób, które śledzą rynek motoryzacyjny oraz ceny, jakie utrzymują się na rynku. Jeśli wśród naszych znajomych również znajdą się osoby, które dysponują wiedzą i są w stanie nam określić, jakie są aktualne ceny samochodów używanych na rynku, to warto zapytać ich o zdanie. Wiadomo, że jeszcze lepiej, gdyby udało nam się trafić na typowego handlarza, ponieważ on nie będzie miał trudności nawet z wyceną pojazdu, więc jego wsparcie będzie nieocenione i sprawi, że sami zaoszczędzimy sobie wiele nerwów i czasu. 

Jeśli okaże się, że nikt z naszych znajomych, czy przyjaciół nie dysponuje odpowiednią wiedzą, to zawsze możemy postawić na samodzielne działania. Dobrą praktyką może okazać się zrobienie małego rozeznania po okolicznych komisach, ponieważ w ten sposób oszacujemy wartość rynkowa auta, jakie chcemy sprzedać. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie ze swoim pojazdem zgłosić się do komisu i poprosić, by oszacowano, ile jest wart. 

W profesjonalnych punktach nie brakuje fachowców, którzy szybko ustalą wartość auta. Oczywiście nie musimy tam go zostawiać, a nawet nie jest to wskazane, ponieważ komisy pośredniczą w transakcji i trzeba się z nimi podzielić pieniędzmi. Jednak ich wycena na pewno nam się przyda, gdy zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż.

Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości. W wycenie pojazdu może nam pomóc także Internet. Do swojej dyspozycji mamy liczne portale ogłoszeniowe, na których nie brakuje ofert sprzedaży samochodów używanych. Wystarczy sprawdzić, w jakich cenach oferowane są podobne do naszego modelu, by wiedzieć, jaką cenę podać. To jednak nie wszystko. W sieci działa też wiele serwisów branżowych, a nawet porównywarek. Z ich pomocą wycena wartości samochodu może okazać się o wiele prostsza, zwłaszcza jeśli postawimy na te najlepsze i zarazem sprawdzone serwisy. Zwykle cieszą się dobrą opinią wśród innych internautów, więc wystarczy sprawdzić ich opinię, by ustalić, które rozwiązania są warte uwagi. 

Poza tym do swojej dyspozycji mamy też profesjonalne firmy, które specjalizują się w wycenie pojazdów używanych oraz nowych. Dysponują nie tylko bogatym doświadczeniem, czy też wiedzą, ale również odpowiednimi sprzętami do diagnostyki. Dzięki temu są w stanie podać rzeczywistą wartość naszego pojazdu i sprawić, że jego wycena nie będzie stanowić dla nas żadnego wyzwania. 

Co więcej, swoje wsparcie oferują w bardzo przystępnych cenach, więc nawet nie musimy obawiać się wysokich kosztów, bo takie nie występują. Dlatego wsparcie profesjonalnej firmy może okazać się jedną z lepszych możliwości, więc warto o nim poważnie pomyśleć.

Wycena wartości auta – co na nią wpływa?
 

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, na wycenę wartości samochodu wpływa wiele różnych czynników. Najważniejszym zawsze pozostają aktualne trendy na rynku oraz ceny, które się utrzymały. Do tego wycena wartości auta zależy również od tego, jaki model chcemy sprzedać i w jakim roczniku. Nie bez znaczenia pozostaje też przebieg naszego pojazdu, jak i jego stan techniczny oraz historia serwisowa czy wypadkowa. Zadane samochody używane zawsze wyceniane są wyżej, niż te, które noszą ślady napraw. Dlatego należy liczyć się z tym, że dwa jednakowe pojazdy (ten sam rocznik i marka) mogą zostać wycenione zupełnie inaczej.

Wycena samochodu po uszkodzeniu.
 

Dużym problemem właścicieli samochodów jest kwestia odszkodowania od firm ubezpieczeniowych po uszkodzeniu w kolizji lub wypadku z tytułu Auto Casco czy z OC sprawcy. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj zaniżają kwoty odszkodowań i to bardzo, powstaje sytuacja, że nie starcza nam środków z odszkodowania na  pokrycie kosztów naprawy. Aby ubiegać się o realną wartość odszkodowania należy wycenić samochód przed jak i po szkodzie. Wycena od rzeczoznawcy uwzględnia realne stawki roboczogodzin, prawidłową technologię naprawy  jak i rzeczywiste ceny wymienianych części.
Dlatego warto skorzystać z wyceny rzeczoznawcy.

bottom of page