top of page

Acerca de

Sprawdzenie samochodu przed zakupem


Sprawdzenie samochodu przed zakupem
 

Jak możemy sprawdzić samochód przed kupnem?
 

Wielu z nas decyduje się na zakup samochodu używanego i nie ma w tym nic złego, ponieważ najczęściej są nam oferowane w dobrych cenach. Zanim jednak sfinalizujemy transakcję, warto sprawdzić, czy stan techniczny pojazdu zgadza się z tym, co mówi sprzedawca. I tutaj pojawia się pytanie – jak można sprawdzić dany pojazd przed zakupem? Całe szczęście istnieje wiele sposobów, które można wykorzystać i poniżej przedstawiamy kilka z nich!

Samodzielne sprawdzenie pojazdu 
 

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do samodzielnych działań, to zawsze możemy wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, jaki pojazd jest nam oferowany. Oczywiście takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem, gdy dysponujemy odpowiednim doświadczeniem, wiedzą, czy specjalistycznymi urządzeniami, które ułatwiają sprawdzenie samochodu i określenie, czy mamy do czynienia z bezawaryjnym pojazdem, czy jednak z takim, który ma za sobą wiele napraw, w tym na przykład lakierowanie. 

Samodzielnie w trakcie oględzin powinniśmy sprawdzić też elementy oświetlenia, działanie drzwi, elementy nadwozia, stan opon, czy wydajność układu klimatyzacji. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z podobnymi działaniami, to lepiej pomyśleć o czyimś wsparciu, ponieważ niestety nie będziemy w stanie określić, czy oferowany nam pojazd jest godny uwagi, czy też nie.

Sprawdzenie pojazdu ze znajomym mechanikiem lub rzeczoznawca samochodowy
 

Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić pojazdu, który planujemy nabyć, to zawsze możemy pomyśleć o wzięciu ze sobą kogoś, kto dysponuje większym doświadczeniem w ocenie stanu technicznego pojazdu. Najlepszym wyborem może okazać się znajomy mechanik, więc to do niego warto się zgłosić po pomoc, gdy czeka nas sprawdzenie auta przed kupnem.  A jeszcze lepiej sprawdzić samochód przez rzeczoznawcę samochodowego. Możemy być pewni, że specjalista techniki motoryzacyjnej  nie tylko oceni wizualny stan pojazdu, ale również zajrzy pod maskę, sprawdzi ślady korozji, czy też innych uszkodzeń. Dzięki temu szybko dowiemy się, czy dany pojazd jest godny uwagi, czy też lepiej rozejrzeć się za czymś innym.

Sprawdzenie pojazdu w serwisie poleconym przez sprzedawcę
 

Możemy być pewni, że sprzedawca również będzie w stanie wskazać miejsce, gdzie możemy sprawdzić stan pojazdu przed zakupem. Dla wielu z nas może się wydać bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób nie będziemy musieli szukać własnego serwisu. Jednak takie sprawdzenie samochodu przed kupnem nie zawsze może wyjść nam na korzyść, ponieważ osoby handlujące pojazdami mają w nawyku opłacanie serwisantów. Jeśli zatem postanowimy zaufać sprzedawcy i skorzystać z usług serwisu, który on zna, to niestety stan realny pojazdu może różnić się od tego, o którym zostaniemy zapewnieni. Tego na pewno byśmy nie chcieli doświadczyć, więc lepiej zrezygnować z takiej formy sprawdzania pojazdu. 

Sprawdzenie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi
 

Do naszej dyspozycji pozostają również autoryzowane stacje obsługi i po części ich wybór może być dobry, zwłaszcza że zapewniają dostęp do historii serwisowej. Do tego to właśnie autoryzowane stacje obsługi są wyposażone w najlepsze sprzęty diagnostyczne, więc sprawdzenie auta przed zakupem przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Niestety musimy liczyć się z tym, że koszt takiego sprawdzenia pojazdu może sięgnąć rzędu 500 zł lub więcej. Dlatego, zanim zdecydujemy się tutaj sprawdzić pojazd, zastanówmy się, czy faktycznie chcemy ponosić taki koszt. Sprzedawca na pewno nie zgodzi się go pokryć, więc ostatecznie to my możemy być obarczeni opłatą. 

Sprawdzamy pojazd w serwisie szybkiej obsługi
 

Na rynku nie brakuje również serwisów szybkiej obsługi. Jak sama nazwa wskazuje, są to punkty usługowe, które od ręki mogą wykonać sprawdzenie auta i ocenić, czy jego zakup wyjdzie nam na korzyść, czy też nie. Koszt takiej usługi również nie jest wygórowany, ale warto liczyć się z tym, że nie wszystkie serwisy zapewniają najwyższą jakość usług, czy dokładność. W wielu tego typu serwisach nacisk kładzie się na błyskawiczne usług, więc większość mechaników stawia na powierzchowne oględziny, a one często bywają bardzo mylące. Jeśli zatem postanowimy skorzystać z pomocy serwisu szybkiej obsługi, to lepiej rozważniej wybierać, na który ostatecznie postawimy.

Sprawdzamy samochód z pomocą specjalistycznej firmy
 

Całe szczęście na tym nie kończą się nasze możliwości. Warto pamiętać, że na rynku działają również niezależne firmy, które specjalizują się w sprawdzaniu pojazdów. W swoim zespole mają tylko wykwalifikowane i doświadczone osoby, które doskonalą wiedzą, jak dobrze wykonać sprawdzenie samochodu przed zakupem. Do tego dysponują specjalistyczny narzędziami, dobrym sprzętem diagnostycznym oraz mają zapewniony dostęp do wielu baz danych. Dzięki temu będą też w stanie sprawdzić historię danego egzemplarza i sprawią, że szybko ustalimy, czy postawiliśmy na odpowiedni pojazd, czy też nie.


Oprócz tego rzeczoznawca samochodowy może zdiagnozować elektronikę auta pod kątem występujących błędów, a w przypadkach potrzebnych do udowodnienia przed firmami ubezpieczeniowymi parametrów jazdy przed wypadkiem,  można ustalić dane wypadkowe poprzez odczyty ze sterowników. Odczyty danych wypadkowych, czy też crash data, czy danych EDR pozwalają na pomoc w odzyskaniu należnego nam odszkodowania z firm ubezpieczeniowych.

Sprawdzenie auta, jego stanu technicznego  jest konieczne wtedy gdy jest zakup auta z wadami ukrytymi, gdy są złe naprawy warsztatowe lub wadliwy serwis. Należna nam rękojmia z tytułu zakupu czy rękojmia usługi warsztatowej czy rękojmia serwisu samochodowego może być poparta opinią rzeczoznawcy samochodowego jako dowód na wady ukryte w samochodzie.

 

Podsumowując, widać, że istnieje wiele sposobów na sprawdzenie samochodu, jego stanu technicznego. Jednak na ich tle wyróżniają się firmy, które specjalizują się w tego typu zadaniach. Dlatego to właśnie o nich warto pomyśleć, jeśli będziemy chcieli sprawdzić auto przed zakupem, sprawdzić auto z wadą ukrytą po zakupie czy po wadliwej naprawie czy też wadliwym serwisie.

bottom of page