top of page

Acerca de

Rzeczoznawca samochodowy


Rzeczoznawca samochodowy
 

Rzeczoznawca samochodowy – wszystko na temat niezwykle istotnej usługi
 

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista, działający w zakresie techniki samochodowej. Jego działania są ściśle określone. Mowa w nich o wydawaniu należnych opinii z zakresu uszkodzeń pojazdów po awariach, bądź zmianach wynikających z kolizji bądź wypadków samochodowych. Jest to osoba odpowiedzialna za wydanie opinii na temat aktualnego stanu auta, a także o sposobie i kosztach, jakie niesie za sobą naprawa.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego? O tym opowiemy w dalszej części artykułu, do której gorąco zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Kim dokładniej jest rzeczoznawca samochodowy i jakie są jego obowiązki?
 

Obowiązki rzeczoznawcy samochodowego są ściśle określone. Sam rzeczoznawca jest osobą, która specjalizuje się między innymi w wycenie pojazdów i uszkodzeń z nimi związanymi, oceną stanu technicznego, interpretacją danych z diagnostyki komputerowej i technologii naprawy lub serwisu.  Jak już wspominaliśmy, jest to ekspert z zakresu techniki samochodowej. Skutkiem tego, jest to osoba, która doskonale zna się nie tylko na samochodach, lecz na uszkodzeniach i wariantach napraw z nimi związanymi. Dzięki temu możemy zasięgnąć specjalistycznej wiedzy, popartej odpowiednimi uprawnieniami. Owa wiedza jest także dowodem w sprawie, w której może nam być niezbędna opinia tego typu rzeczoznawcy.
Do zadań rzeczoznawcy samochodowego należeć będzie także wycena ewentualnych szkód i ustalenie, jak doszło do konkretnych działań, w wyniku których dane auto jest odpowiednio uszkodzone. Dzięki odpowiedniej wiedzy rzeczoznawcy samochodowego, jest on w stanie ustalić związek przyczynowo skutkowy danego wydarzenia w ruchu drogowym, które mogło doprowadzić do danego uszkodzenia. Podobnie w wypadku aktów wandalizmu, które dotyczą konkretnych aut.
Na samym końcu warto wiedzieć, że rzeczoznawca samochodowy Elbląg wystawia nam odpowiednią opinię, która ma istotne znaczenie zarówno dla sądów w wypadku rozpraw związanych z wydarzeniem w ruchu drogowym, bądź dla ubezpieczycieli, którzy również podpierają się wiedzą i doświadczeniem rzeczoznawców samochodowych.

Kto może skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?
 

W tym aspekcie nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Rzeczoznawcy samochodowi współpracują bardzo często z firmami ubezpieczeniowymi, które podpierają się ich wiedzą. Również warsztaty czy przedsiębiorstwa związane z obrotem samochodów bardzo często korzystają z ich usług. Na samym końcu są klienci indywidualni, którzy również w określonych wypadkach lubią podeprzeć się wiedzą osoby doświadczonej, przykładowo przy zakupie konkretnego modelu auta.

Jak wybrać odpowiedniego rzeczoznawcę samochodowego?
 

Jest to bardzo skomplikowane pytanie, które ma wiele aspektów związanych z pracą tego typu specjalistów. Kiedy kierujemy się do konkretnego miasta, przykładowo do stolicy, wtedy przyda się nam dobry rzeczoznawca samochodowy Warszawa. Z kolei gdy miejscem zakupu naszego auta jest miasto nadmorskie, wtedy będzie nam potrzebny rzeczoznawca samochodowy Gdańsk. Na cale szczęście w zdecydowanej większości miast pracują profesjonaliści w swoim fachu, którzy rzetelnie podejdą do naszej współpracy i dobrze zdiagnozują auto, które będzie im dane oglądać.
Pamiętajmy jednak, aby nasz rzeczoznawca był osobą wiarygodną, która działa z ramienia prawa i nadanych mu funkcji. Mowa więc o tym, aby wybrany przez nas rzeczoznawca był wpisany na listę rzeczoznawców samochodowych, ponieważ tylko wtedy, jego opinia może być uznawana przez inne podmioty, które mogą brać udział w sprawie. 
Skutkiem tego, wybrany przez nas rzeczoznawca samochodowy Gdynia musi posiadać niezwykle istotny certyfikat rzeczoznawstwa samochodowego, który jest wydawany przez jednostki akredytowane w Polskim systemie akredytacji. Dzięki temu mamy pewność, że współpracujemy ze specjalistą o odpowiedniej wiedzy i uprawnieniach do tego, aby pośredniczyć w dowolnej sprawie związanej z rzeczoznawstwem aut.
Warto przy okazji wspomnieć, że lista rzeczoznawców samochodowych jest dostępna dla wszystkich z nas. Skutkiem tego, w dowolnym momencie możemy sprawdzić, czy nasz rzeczoznawca samochodowy Olsztyn jest także osobą, która jest wpisana w odpowiedni rejestr, co potwierdzi jego uprawnienia. 
Współpracując z licencjonowanym rzeczoznawcą gwarantujemy sobie uzyskanie opinii od specjalisty w swoim fachu. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich tych, którzy potrzebują opinii przykładowo przy zakupie auta, szczególnie przy droższych modelach, gdzie ewentualne koszty napraw sięgają nawet setek tysięcy złotych.

Podsumowując – czy warto skorzystać z usługi rzeczoznawcy?
 

Zdecydowanie tak! Dzięki pomocy rzeczoznawcy samochodowego możemy uniknąć sporych problemów przy zakupie auta, bądź zyskać mocne argumenty w wypadku różnych kolizji i wypadków samochodowych, w których braliśmy udział, a także  podczas problemów z wypłatą odszkodowań z firm ubezpieczeniowych, w przypadkach nieuczciwych praktyk w warsztatach naprawczych czy serwisach samochodowych.   Jak wiadomo, w praktyce bardzo często tylko opinia odpowiedniego rzeczoznawcy samochodowego jest brana pod uwagę zarówno w sądach jak i w ubezpieczalniach. Dlatego zawsze warto sięgać po pomoc, aby móc skutecznie bronić się lub argumentować wszystkie kwestie związane ze swoim autem w odrębnych instytucjach.

bottom of page