Acerca de
Sprawdzenie przebiegu
Dlaczego warto sprawdzić przebieg samochodu przed zakupem?
Zazwyczaj przy zakupie samochodu brany jest pod uwagę nie tylko jego wygląd, czy stan techniczny, ale również przebieg. Dlaczego ten ostatni parametr jest tak często sprawdzany? Dlaczego nie powinniśmy o nim zapominać? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Przebieg pojazdu – o czym dokładnie mowa?
Przede wszystkim powinniśmy określić, z czym mamy do czynienia. Czym jest przebieg pojazdu? Co skrywa się pod jego pojęciem? Przebieg samochodu to liczba przejechanych kilometrów, który zobrazowana jest na drogomierzu. To jego wartość świadczy o stanie i kondycji danego pojazdu, a dokładniej mówiąc jego elementów eksploatacyjnych. Wśród kierowców krążą różne opinie o tym, jaki przebieg jest akceptowalny, a jaki stan licznika wskazuje, że mamy do czynienia z pojazdem problematycznym. Jeśli zatem mamy w planach zakup samochodu, to często polecane i wskazane jest także sprawdzenie przebiegu.
Przyjęło się, że im przebieg wyższy, tym samochód jest bardziej zniszczony i ma bardziej wyeksploatowane podzespoły, więc zwykle czekać nas będą dodatkowe wydatki. Jeśli samochód ma mały przebieg, to określa się go mianem pojazdu dobrego, który mało przejechał, ma mniej wysłużone wnętrze i lepsze zawieszenie. Efektem tego będzie zatem dłuższe użytkowanie i to bez wymiany części eksploatacyjnych, ponieważ te są jeszcze w dobrym stanie.
Przebieg pojazdu – dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem?
Bazując na tym, co już udało nam się ustalić, widać, że sprawdzenie przebiegu danego pojazdu, to dla nas szansa na uniknięcie kosztownych napraw. Niestety wysłużone pojazdy często wymagają wymiany poszczególnych części i choć są one niewielkie, to bardzo kosztowne. Jeśli zatem nie chcemy narazić się niepotrzebne wydatki, to lepiej mieć to na uwadze i zawsze zdecydować się na sprawdzenie przebiegu auta. Niektórzy wskazują, że dobry przebieg samochodu to ten rzędu do 200 tysięcy km.
Jeśli zatem licznik przebiegu przekroczy daną liczbę, to warto zastanowić się, czy jest to pojazd dla nas. Oczywiście należy mieć przy tym, że istotne znaczenie ma też sposób jazdy, czy serwisowanie. Jeśli dany pojazd przekroczy wspomniane 200 tysięcy km, ale był na bieżąco sprawdzany i naprawiany, to może jeszcze dobrze służyć i to przez wiele lat, zwłaszcza jeśli opiekowała się nim osoba jeżdżąca ostrożnie.
Wcześniejsze sprawdzenie samochodu to również dla nas dobry sposób na to, by nie kupić tzw. kota w worku. Jeśli marzy nam tani pojazd, który będzie nam dobrze służył i nie odmówi nam posłuszeństwa, to sprawdzenie przebiegu samochodu może okazać się kluczowe przed zakupem. Dzięki temu, że sprawdzimy licznik interesujące nas pojazdu, jak również kilka innych parametrów, ustalimy, czy oferowany nam pojazd jest tak dobry, jak sugeruje sprzedawca, czy jednak to kupa złomu, która szybko może stanąć na drodze.
Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć, że przez tak proste działanie możemy uniknąć nadwyżki kosztów. Wiadomo, że sprzedawcy zawsze starają się zarobić na nas jak najwięcej. Dlatego zawyżają ceny za swoje pojazdy i liczą na to, że nie dopatrzymy się żadnych wad, czy nawet zbyt wysokiego przebiegu. Jednak wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na sprawdzenie danego pojazdu, by ustalić, czy przypadkiem jego cena nie jest zawyżona. Dzięki temu również zyskamy solidne argumenty do zbicia ceny, więc nie tylko unikniemy nadwyżki kosztów, ale również zaoszczędzimy trochę środków.
Jak sprawdzić przebieg samochodu przed zakupem?
Skoro wiemy już, że sprawdzenie przebiegu pojazdu przed zakupem to dobry pomysł, to nasuwa się jeszcze jedno pytanie – jak to zrobić? Jak sprawdzić przebieg licznika przed zakupem auta? Niektórym może to się wydać banalnie proste, ponieważ wystarczy spojrzeć na odpowiedni licznik i porównać z wartościami, które podają eksperci. Jednak sprawdzenie przebiegu samochodu przed zakupem wymaga od nas o wiele więcej działań, zwłaszcza że musimy liczyć się z tym, że dany licznik nie zawsze odzwierciedla przejechane kilometry.
Jak to możliwe? Okazuje się, że bardziej doświadczeni handlarze mają doświadczenie w fałszowaniu przebiegu samochodu. W starszych modelach stosowali mechaniczne metody cofania licznika. W nowszych stawiali na wymianę modułu deski rozdzielczej, która była przekładana z innego pojazdu. W najnowszych modelach często przebieg auta dokonywany jest elektronicznie, więc żeby nie dać się oszukać, lepiej poświęcić trochę więcej czasu na weryfikację.
Całe szczęście nie musimy zajmować się tym osobiście, ponieważ do swojej dyspozycji mamy rzeczoznawców samochodowych , którzy specjalizują się w sprawdzaniu pojazdów. To właśnie do nich możemy zgłosić się, gdy będziemy chcieli ocenić stan techniczny danego pojazdu, jak również to, czy przebieg interesujące nas modelu został sfałszowany, czy też nie. Specjalistyczne firmy rzeczoznawcze są odpowiednio przygotowane, więc zawsze zapewniają wsparcie wykwalifikowanych fachowców, którzy dodatkowo korzystają z nowoczesnych narzędzi pozwalających zweryfikować prawdziwy przebieg samochodu. Dzięki temu cała procedura przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.